Czcionka:

A+A-

Kontrast:

Biblioteka Przedszkolaka

 

 

   

 

 

 

 

 

 

„…Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość  wymyśliła.”  Wisława Szymborska                       

Celem projektu jest  kształtowanie i rozwijanie zainteresowań czytelniczych przedszkolaków, kształtowanie poczucia szacunku dla książek; wyrabianie u dzieci nawyku korzystania ze zbiorów bibliotecznych – samodzielne oznaczanie wyposażonej książki oraz dnia wypożyczenia  i zwrotu książki.

 

Rozwój cenionych we współczesnym świecie  cech, jak kreatywność, twórczość czy empatia, to tylko niektóre zalety wynikające z czytania książek. Bardzo praktyczne znaczenie ma szybsze doskonalenie się umiejętności lingwistycznych wśród dzieci, które już od najmłodszych lat zetknęły się z literaturą.

 

Czytanie bajek pozwala dziecku poznać zasady prawidłowej konstrukcji zdań, zaznajamia je z regułami ortografii, przyspiesza proces rozpoznawania liter oraz sprawia, że nasz maluch lepiej będzie radził sobie w szkole. Dodatkowo, wieczorna lektura pozwala dziecku wyciszyć się    i uspokoić.

 

Książki pozwalają ponadto lepiej rozumieć świat – przedstawione w nich symbole i archetypy, ukryte za postaciami i zdarzeniami znanymi z dnia codziennego sprawiają, że kilkulatki szybciej adaptują się do otaczającej je rzeczywistości.

 

REGULAMIN KORZYSTANIA Z BIBLIOTEKI PRZEDSZKOLAKA

 

 • Księgozbiór jest własnością Przedszkola nr 43 „Kolorowe” we Wrocławiu.
 • Za funkcjonowanie Biblioteki Przedszkolaka odpowiedzialna jest Grupa 4 - niebieska „Motylki”.
 • Wypożyczanie i zwroty książek odbywają się jeden raz w tygodniu we wtorki w godzinach 11.00-14.00.
 • Wypożyczanie książek odbywa się przy użyciu pieczątki imiennej dziecka.
 • Pieczątki imienne przechowywane są w grupie, do której uczęszcza dziecko.
 • Z uwagi na stan epidemiiw roku szkolnym 2020/2021 wyznacza się dwóch asytstentów dla grup zlokalizowanych na parterze:  Asystenta Biblioteki z Grupy - zielonej „Ważki” oraz Asystenta Biblioteki z Grupy - niebieskiej „Motylki”.
 • Asystentci Biblioteki  rejestrują wypożyczenie i zwrot książki przybijając datownik oraz pieczątkę imienną czytelnika oraz pieczątkę z logo grupy.
 • Jednorazowo można wypożyczyć 1-2 książki na okres maksymalnie dwóch tygodni.
 • Czytelnik jest odpowiedzialny za wypożyczone książki i powinien o nie dbać.
 • Każdy czytelnik zobowiązany jest do przestrzegania niniejszego Regulaminu Biblioteki Przedszkolaka
 • W roku szkolnym 2020/2021 każda oddana przez czytelnika książka będzie poddana okresowi 7 dniowej kwarantanny. Po tym czasie zostanie z powrotem oddana do zbiorów Biblioteki.
 • Oddawane książki prosimy przekazywać personelowi podczas przyprowadzania dzieci do przedszkola lub osobiście  wrzucać do pojemnika, który stoi przy drzwiach biblioteki.

 

W naszej Bibliotece Przedszkolaka zamieszkały stworki Antracyt i Alabaster, które po misji nazwania naszego przedszkola „Kolorowe” (o czym piszemy tutaj: https://p43wroclaw.stronyzklasa.pl/w-poszukiwaniu-kolorowego,327,pl) bardzo polubiły to zaciszne miejsce, a przy okazji pilnują naszego księgozbioru.

 

ANTRACYT – to taki grubiutki smutasek, z małym czerwonym kamyczkiem w kieszonce. Mama Ania dała mu taką nazwę, bo ma taki szaro – czarny kolor i urodził się bardzo smutny, często płakał, nic go nie cieszyło, dlatego wyruszył sam w świat by odnaleźć „kolorowe” i dowiedzieć się co to znaczy?

ALABASTER – to brat Antracyta - radosny, szczęśliwy stworek, z błyskiem w oku, uwielbia kolory, niespodzianki i psikusy. Nosi taki cudowny kolorowy sweterek i jak się na niego popatrzy, to od razu jest nam wesoło. Na główce ma takie antenki – dzięki nim znalazł swojego młodszego brata i trafił do naszego przedszkola.

 

Dzięki współpracy z wydawnictwem Esteri powstał cykl: „Zajęcia z książką w tle.", których opis działań wraz z dokumentacją fotograficzną z zajęć publikujemy na naszej stronie w linku Kalendarz – Zajęcia z książką w tle https://p43wroclaw.stronyzklasa.pl/zajecia-z-ksiazka-w-tle,179,pl

 

RELACJE Z POBYTU W BIBLIOTEC

Rok szkolny 2020/2021

Biblioteka Przedszkolaka już działa!  https://p43wroclaw.stronyzklasa.pl/biblioteka-przedszkolaka-juz-dziala,354,pl 

 

Rok szkolny 2019/2020 

Gr. 2 -4 Biblioteka Przedszkolaka https://p43wroclaw.stronyzklasa.pl/gr-2-4-biblioteka-przedszkolaka,208,pl 

 

Rok szkolny 2018/2019 

Biblioteka Przedszkolaka Biedronki https://p43wroclaw.stronyzklasa.pl/biblioteka-przedszkolaka-biedronki,88,pl

Nasza Biblioteka  https://p43wroclaw.stronyzklasa.pl/nasza-biblioteka,85,pl 

 

Data dodania: 2019-08-20 18:57:48
Data edycji: 2021-03-13 01:18:55
Ilość wyświetleń: 302

„Jeśli szanujemy dziecko i podążamy za jego możliwościami,  to może ono zrobić więcej niż od niego oczekujemy,  a wszystko co dziecko potrafi – nauczycielowi zrobić nie wolno."

Helen Parkhurst
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji PublicznejElektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Facebook