INFORMACJE O PRZEDSZKOLU

Czcionka:

A+A-

Kontrast:

  PORADY DLA RODZICÓW POCZĄTKUJĄCEGO PRZEDSZKOLAKA- INFORMACJE NA ROZPOCZĘCIE NOWEGO ROKU W PRZEDSZKOLU

  PORADY DLA RODZICÓW POCZĄTKUJĄCEGO PRZEDSZKOLAKA

                                  

  Debiut w przedszkolu to niełatwa sprawa. Malucha  czekają poważne zmiany w jego życiu, często trudne do zaakceptowania. Ale to co nowe, wcale nie musi być niedobre. Do trudnych sytuacji trzeba po prostu siebie i dziecko przygotować.

   

  1. UBIERANIE DZIECKA DO PRZEDSZKOLA

  Trzylatek rozbiera się i ubiera, zjada, myje się i sprząta z coraz mniejszą pomocą dorosłego. Najtrudniejsze do opanowania są drobne ruchy rąk. Na przykład, dziecko nie potrafi zawiązać sznurowadła, choć już jeździ na rowerku. Właściwe ubieranie dziecka do przedszkola jest szczególnie ważne w kształtowaniu jego samodzielności. Wygodne ubranie, które dziecko może łatwo rozpiąć, ściągnąć, zdjąć czy podciągnąć wpływa korzystnie na szybkość jego samodzielnych działań i poczucie osiągania sukcesu.

   

  1. UBIÓR 3-LATKA A SAMODZIELNOŚĆ W KORZYSTANIU Z TOALETY

  Dzieci sygnalizują swoje potrzeby fizjologiczne w ostatniej chwili i wtedy liczy się każda sekunda. Jeśli dziecko ma na sobie spodnie na gumkę to samo może je szybko ściągnąć i skorzystać z toalety. Natomiast, gdy ma na sobie spodnie dżinsowe, zapinane na metalowy guzik i suwak, to musi wykonać dodatkowo kilka trudnych dla niego czynności. Dzieci w przedszkolu myją ręce z podciągniętymi rękawami by ich nie zmoczyć. Jest to możliwe tylko wtedy, gdy rękawy bluzeczek są odpowiednio luźne. Gdy są za ciasne i nie dają się podciągnąć dziecku bardzo trudno będzie ich nie zmoczyć.

   

  1. OBUWIE

  Najlepsze są kapcie na podeszwie antypoślizgowej, łatwe do wkładania. Buty do chodzenia po dworze powinny być wygodne i na tyle luźne by dziecko samodzielnie mogło włożyć do nich stopy, bez specjalnego wciskania. Najlepiej, gdy buty zapinane są na rzepy, bo wtedy dziecko samo potrafi je włożyć i zapiąć, czyli szybko staje się samodzielne.

   

  1. INNE UWAGI ODNOŚNIE UBIORU

  Wszystkie ubrania dziecka w przedszkolu powinny być podpisane, gdyż maluchy często gubią drobne części swojej garderoby, takie jak rękawiczki, szaliki, apaszki, a gdy kilkoro dzieci ma je takie same nie sposób ich rozpoznać. Należy przygotować ubrania „na wszelki wypadek” w podpisanym woreczku (majtki, skarpetki, rajstopki, koszulka, spódniczka, spodnie, torebka plastikowa na brudne ubrania). Zapasowa bielizna  i ubranie są to rzeczy, które leżą w przedszkolu i są wykorzystywane, gdy zachodzi taka potrzeba. Dzieci powinny być ubierane na „cebulkę", ponieważ to najlepiej zabezpiecza przed przegrzaniem lub zziębnięciem. Ułatwia dostosowanie do warunków pogodowych. Dziewczynki powinna mieć tak upięte włosy, by nie przeszkadzały jej w zabawie i jedzeniu.

   

  Wszystkie powyższe uwagi wypływają z doświadczenia pracy z dziećmi trzyletnimi. Mamy nadzieję, że będą one pomocne w przygotowaniu Państwa dziecka do przedszkola.

   

  WYPRAWKA PRZEDSZKOLAKA ( PODPISANA )

  • kapcie – z antypoślizgową podeszwą, łatwe do zakładania (rzepy, gumka, klamerka)
  • piżamka – po ustaleniu na pierwszym zebraniu z Rodzicami
  • ulubiona zabawka – najlepiej maskotka, która pomoże w trudnych chwilach, nie za duża
  • ubrania „na wszelki wypadek” w podpisanym woreczku materiałowym

  (majtki, skarpetki, rajstopki, koszulki, spódniczka, spodnie, torebka plastikowa na brudne ubrania)

  • pudełko chusteczek higienicznych (wyciąganych "kostka") x2
  • opakowanie chusteczek wilgotnych x2

                                                                 

  Pozostałe informacje:

  Dziecko przychodzi z Rodzicem do Przedszkola 1 września 2023r.  (piątek) w godz.  6.30- 8.30- na śniadanie.  Przedszkole czynne jest do godziny 17.00, jednak prosimy, aby nie przychodzić na ostatnią chwilę. Jeżeli dziecko się spóźni, proszę o tym fakcie poinformować nas telefonicznie danego dnia do godz. 8.30, lub dzień wcześniej. Nauczyciel przejmuje opiekę nad dzieckiem z chwilą przekazania go przez rodzica (wejścia do sali grupy).

  Jeżeli dziecko będzie przeżywać rozstanie z Rodzicem, można mu skrócić pobyt w Przedszkolu, pierwsze dni bywają trudne.

  Rodzic przynosi ze sobą „wyprawkę” dziecka opisaną powyżej.

  Wszystkie wymagane dokumenty Rodzic podpisuje w wyznaczonym dniu, w tym celu zostanie podany termin zebrania organizacyjnego.

  Dzienna stawka żywieniowa w Przedszkolu wynosi  12,00 zł.

  Pobyt dziecka w Przedszkolu jest do 5 godzin bezpłatny, każda następna godzina to 1,14 zł (oprócz 6-latków).

   

                                                           

  Data dodania: 2022-08-02 15:32:45
  Data edycji: 2023-06-05 13:58:08
  Ilość wyświetleń: 990

  „Dziecko chce być dobre. Jeśli nie umie – naucz. Jeśli nie wie – wytłumacz. Jeśli nie może – pomóż."

   

  Janusz Korczak

   

  „Jeśli szanujemy dziecko i podążamy za jego możliwościami,  to może ono zrobić więcej niż od niego oczekujemy,  a wszystko co dziecko potrafi – nauczycielowi zrobić nie wolno."

  Helen Parkhurst
  Bądź z nami
  Aktualności i informacje
  Biuletynu Informacji PublicznejElektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
  Logo Facebook
  Facebook