Rok szkolny 2021/2022 - PRZERWA WAKACYJNA w funkcjonowaniu przedszkola - 01- 31 sierpnia 2022 roku

Czcionka:

A+A-

Kontrast:

Gr. 3 - Chemiczne jajo -

Gr. 3 - Chemiczne jajo -

Dzieci z grupy "Motylków" zamieniły się w małych badaczy i przeprowadziły eksperyment, dzięki któremu wytworzyli „Chemiczne jojo”. Dzieci z ciekawością obserwowały zachodzącą reakcję chemiczną oraz wyciągały wnioski. Poprzez eksperymenty wpływamy na rozbudzenie u dzieci ciekawości otaczającym światem przyrody, a także rozwijamy umiejętność prowadzenia obserwacji.

Każdy z Was może wykonać ten eksperyment w domu.

 

Potrzebne Wam będą: ocet, barwnik spożywczy, olej, soda, strzykawka lub pipetka, szklanki.

 

Wykonanie: Ocet wlewamy do szklanki, dodajemy barwnik i mieszamy. Do drugiej szklanki wsypujemy sodę i wlewamy olej. Zabarwiony ocet nabieramy do strzykawki i wkrapiamy do szklanki z olejem. Obserwujemy krople poruszające się od góry do dołu. Efekt będzie bardziej widoczny, kiedy sodę z olejem połączymy w dzbanku.

 

Wnioski: Połączenie octu z sodą powoduje wystąpienie reakcji chemicznej, na której skutek wytwarza się dwutlenek węgla. Otacza on kropelki zabarwionego octu, co powoduje, że stają się one lżejsze i unoszą się do góry. Kiedy wypłyną na powierzchnie oleju, znów opadają na dół. Prawidłowo wykonane doświadczenie ukaże nam, jak krople wędrują od góry do dołu.

Data dodania: 2019-10-23 21:16:04
Data edycji: 2019-10-23 21:18:17
Ilość wyświetleń: 516

„Jeśli szanujemy dziecko i podążamy za jego możliwościami,  to może ono zrobić więcej niż od niego oczekujemy,  a wszystko co dziecko potrafi – nauczycielowi zrobić nie wolno."

Helen Parkhurst
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji PublicznejElektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Logo Facebook
Facebook